Национални и международни неправителствени организации в Афганистан са изправени пред закриване заради наемането на жени. Заплахата идва въвеждането на нови правила в изпълнение на двугодишен декрет, ограничаващ работата на жени в НПО.
В официално писмо до организациите, Министерството на икономиката, управлявано от талибаните заяви на 29 декември 2024 г., че неспазването на тези мерки ще доведе до „спиране на всички дейности на съответната организация и отнемане на лиценза за работа, издаден от това министерство”.
Заповедта е в изпълнение на декрет от декември 2022 г., който забранява на национални и международни НПО в Афганистан да наемат жени.
Това е част от серия ограничения, които, от както талибаните взеха властта преди три години, ограничават достъпа на жените до образование, работни места и обществени пространства. Тези ограничения включват и новия закон, който разпорежда съществуващите прозорци, които гледат към места, където биха били жени, като кухни и дворове, да бъдат блокирани със стена или да им бъде възпрепятстван погледът по друг начин.
В Афганистан на жените не е разрешено да гледат мъже, с които не са в роднински отношения чрез кръвна връзка или брак, лицата и телата им трябва да бъдат напълно покрити, преди да напуснат домовете си, и им е забранено да ходят на училище, в спортни зали, паркове или спортни клубове.
Във връзка с работата на жените в НПО, някои от тях постигат разбирателство с местните власти, „което позволява на жените служители да изпълняват работата си в организациите и на общностно ниво, докато други са спрени”, споделя служител на международна НПО, ръководена от жени.
„Пълната забрана за наемане на жени ще се отрази негативно на дейността на неправителствените организации и ще доведе до още по-голяма маргинализация на жените в Афганистан. ... Дарителите няма да финансират организации, в които работят само мъже. Освен това е трудно да се работи с жени в общността без женски персонал.”
Две години, след като талибанското правителство разпореди на НПО да спрат наемането на жени, не само дейността на организациите и самите жени са засегнати, но и цели семейства.
Когато Уахида Захир, 26-годишна социална работничка от Кабул, е принудена да напусне работата си в неправителствена организация, най-близките ѝ губят основната си подкрепа. „Аз бях единственият човек в семейството, който работеше, и с тази забрана за женски труд преди две години семейството ми изгуби основния си източник на доходи. Братята ми все още учат, а баща ми е болен”, разказва тя. „Живея в постоянен стрес и напрежение всеки ден. Буквално сме като затворници. Всеки ден има ново ограничение. Сякаш правителството няма друга работа.”
ООН предупреди, че изключването на жените от работата в НПО „ще засегне пряко способността на населението да получава хуманитарна помощ”, като Службата на върховния комисар по правата на човека призовава талибаните да отменят декрета.
„Хуманитарната ситуация в Афганистан остава критична, като повече от половината от населението живее в бедност”, заяви организацията. „НПО играят жизненоважна роля в предоставянето на критично необходима помощ – на афганистански жени, мъже, момичета и момчета.”
На фона на хуманитарната криза, която Афганистан преживява от години, страната има нужда от повече жени, ангажирани със социална работа. „Страната има нужда от повече жени помощници, учители и здравни специалисти, които да достигнат до най-уязвимите групи от населението, включително жени и деца,” заявява Фазила Муруват, активистка от източната провинция Нангархар.
„Афганистан е традиционно общество. Общностите в Афганистан са по-приемащи към хуманитарната и друга форма на помощ, когато помощниците включват жени. В противен случай всичко ще бъде доминирано от мъже, а жените ще останат уязвими във всички аспекти на живота си.”
Източници:
https://kashmirobserver.net/2025/01/02/ngos-in-afghanistan-face-closure-for-employing-women/ ; instagram.com/p/DEgPYDZy0Ut/
Автор: Модасер Ислами, Arab News
Превод: Златица Маркова
Comments