С приемането на нов закон, влязъл в сила от 01.12., секс работничките в Белгия вече имат признати трудови права и официални договори.
Подписването му осигурява достъп до обезщетения като пенсия, болнични, здравно осигуряване и заплащане по време майчинство. Официално се признава и правото да отказват клиенти, да избират как да работят или да спрат срещата с клиент във всеки един момент.
Работодателите също трябва да отговарят на основни изисквания - липса на предишни присъди за сексуално насилие или трафик на хора, както и задължително придържане към стандартите за безопасност и санитарни изисквания на помещенията. Всички публични домове трябва да предлагат презервативи, чисто спално бельо и бутон за спешни случаи.
Приетото законодателство следва решението на Белгия да декриминализира секс работата през 2022 г. До момента секс работничките нямаха достъп до трудови права и защита наравно с другите професии, което е променено с новия закон.
Секс работата е декриминализирана и в други страни като Германия, Холандия, Нова Зеландия и някои части на Австралия. Белгия обаче е първата страна, която приема цялостна защита на труда на секс работничките.
Според „The Guardian” Белгийският съюз на секс работничките нарече закона „огромна стъпка напред, слагаща край на правната дискриминация срещу секс работничките”.
Синдикатът обаче отбелязва, че тези новите мерки могат да бъдат използвани за намаляване на секс работата като цяло.„Вече виждаме някои общини да се крият зад думите „безопасност” и „хигиена”, за да обнародват много строги местни разпоредби, които правят секс работата почти невъзможна на тяхна територия.”Това не е първият път през последните години, в който Белгия отбелязва бързи темпове на развитие в защита на маргинализираните общности.
През 2022 г. европейската държава забрани конверсионната терапия, а през 2020 г. избра гинеколожката и куиър активистка Петра Де Сътер за първата транс жена за вицепремиер на страната.
Източник:
Авторка: Abby Monteil
Превод: Катерина Георгиева
Kommentare