top of page
vechernicamedia

Колумбия прие забрана на детските бракове

Страната затваря 137-годишна съдебна практика и става една от 12-те в Латинска Америка и Карибите, които напълно забраняват браковете за непълнолетни.


Колумбийските законодатели одобриха законопроект за премахване на детските бракове в южноамериканската страна след 17 години кампании на групи за защита на правата на детето и осем неуспешни опита за прокарване на закона в парламента и сената.


След пет часа разгорещени и продължителни дебати през месец ноември законодателите одобриха предложеното законодателство, наречено „Те са момичета, а не съпруги”, което забранява браковете на лица под 18-годишна възраст.


„Не искаме да продължаваме да бъдем свидетели на системно насилие и сексуална експлоатация на деца. Колумбия влиза в историята, защото за първи път успяхме да забраним детските бракове, след като опитахме осем пъти”, заяви след гласуването Дженифър Педраса, конгресмен от партия „Достойнство и ангажираност” и съавтор на законопроекта. „Така че това е чудесно послание не само за Колумбия по отношение на зачитането на правата на момчетата и момичетата, но и за света.

Колумбийското детство е важно, трябва да го защитаваме и да се грижим за него.”


След Хондурас, Пуерто Рико, Мексико и Доминиканската република Колумбия е една от 12-те от общо 33-те държави в Латинска Америка и Карибите, в които браковете под 18-годишна възраст са напълно забранени.


С това се прекратява 137-годишна вратичка в гражданския кодекс на страната, която позволяваше на лица под 18 години да сключват брак със съгласието на родителите. Освен това се считаше, че непълнолетните са сключили „неформален” брак, когато са съжителствали в продължение на две години.


източник: The Guardian

В Колумбия има 4,5 милиона момичета и жени, които са се омъжили преди 18-годишна възраст – приблизително една на всеки четири. Според „Unicef“ един милион от тях са се омъжили, преди да навършат 15 години.

Процентът на детските бракове при момичетата е около три пъти по-висок, отколкото при момчетата, като особено засегнати са децата, живеещи в бедност, и селските или коренните общности.


Въпреки десетилетията на икономическо и социално развитие, разпространението на детските бракове почти не е намаляло поради дълбоко вкоренената култура на мачизма, десетилетията на вътрешни конфликти и наркокултурата, казва Марта Ройо, изпълнителен директор на „Profamilia”, организация с нестопанска цел, която популяризира услугите за репродуктивно здраве.


„Живеем в изключително патриархално общество, в което съществува дълбоко разделение между това, което иска мъжът, и това, което иска момичето“, казва Ройо. „В много области ние имаме роля в живота и тази роля е просто да бъдем майки, без значение на колко ранна възраст. Напълно нормализирано е момичетата на 12, 13, 14 години да се превръщат не просто в съпруги, а в майки”.


Групи за защита на правата водят кампания за прекратяване на практиката от 17 години, но законопроектите са отхвърлени, като опозицията се позовава на традицията и родителските права, а много представители на повече от 100-те общности на коренното население в страната се противопоставят на законопроекта.


източник: Plan International


Групите за защита на правата заявиха, че Колумбия е правно задължена да премахне тази практика, тъй като е подписала международни конвенции за насилието над жени. Те също така изтъкват че браковете често се сключват между момичета в бедност и по-възрастен партньор с икономическа власт.


Проучванията показват, че детските бракове са силно свързани с бедността и деспотичните отношения, а децата, които сключват брак, са по-склонни да забременеят рано и да умрат при раждане, да отпаднат от училище, да станат жертви на домашно насилие.


Законопроектът също така предвижда въвеждането на политики включително в областта на образованието, за да се преодолеят първопричините за детските бракове.


Източник:

Автор: Luke Taylor

Превод: Мария Испиридонова


*Заглавната снимка е взета от "The Bogota Post" (бел.ред)

Comments


bottom of page