„Черните мамби“ са изцяло женски отряд за борба с бракониерството в ЮжнаАфрика. Повечето отряди за борба с бракониерството в Африка следват добре познат модел: мъже рейнджъри, въоръжени с пушки, патрулират из храстите, за да хванат онези, които се надяват да уловят едър дивеч за доходоноснатанезаконна търговия с части от тялото му. Едно от звената, действащо вприродния резерват „Олифантс Уест“ в рамките на националния парк „Крюгер“ вЮжна Африка, е малко по-различно.
„Черните мамби“, наречени на името на смъртоносна змия, са първото изцяло женско звено за борба с бракониерството в Южна Африка. Откакто са създадени през 2013 г., те оказват значително въздействие върху опазването на местната дива природа. Чрез премахване на примки и капани групата твърди, че е намалила значително бракониерството и е ликвидирала убийството на носорози в рамките на резервата.
(източник: Empowers Africa)
Подходът им е различен - жените рейнджъри не носят оръжия, а разчитатна въоръжени подкрепления, когато се натъкнат на въоръжени бракониери.Рейнджърите се проследяват в реално време и разполагат със собственконтролен център. Те разполагат с лютив спрей, белезници и радиостанции и не участват в засади.
„Черните мамби“ работят на смени, патрулират в резервата „Олифантс Уест“,който се простира на 200 кв. км, и следят за примки и следи от проникване през оградата. Те разчитат на интензивно обучение и строгадисциплина, за да реагират във всяка ситуация.
(източник: Samsung)
Неносенето на оръжие може да се приеме като непремислен риск от страна на отряда, но Кути Млонго,член на „Черните мамби“ от 2014 г. насам, не е съгласна с това.
„Нашето предимство е, че те няма да ни застрелят, защото знаят, че не носим оръжие“, казва тя. Рейнджърите рядко претърпяват сериозни наранявания от животни или бракониери.
За много жени от местните общности възможностите за работа са ограничени.Ставането на Черна мамба има по-широко въздействие, като повишавасоциалната позиция на жените и им осигурява икономическа независимост. Способността на черните мамби да допринасят за опазването на местнатадива природа също така повишава разбирането на проблема в по-широк план. Приятелите на Млонго са впечатлени от способността ѝ да предвиждаповедението на животните и да остава в безопасност. Те я възприемат катопример за подражание.
(източник: Аfrican travel concept)
„Повечето хора в района вярват, че тези животни принадлежат на белите хора“,
казва Млонго. „Искаме да променим този начин на мислене, така че всички в
нашата общност да знаят, че тази дива природа принадлежи на всички нас.“
Източник:
Автор: Джереми Ригал
Превод: Радостина Борисова
Comments