Женският полет в космоса: феминизъм или технoкапитализъм?
- vechernicamedia
- 12 minutes ago
- 3 min read
По-рано този месец шест жени участваха в полет, който ги издигна на повече на 100 км от повърхността на Земята с кораб на Blue Origin, собственост на Безос. Полетът беше с продължителност 10 минути, но отприщи далеч по-дълги дебати.
Медийното внимание се фокусира почти изцяло върху певицата Кейти Пери и журналистката Лорън Санчес, годеница на Безос, докато другите жени, участвали в полета, сред които активистката за борба със сексуалното насилие Аманда Нгуен и бившата авиокосмическа инженерка Айша Боу, останаха на заден план. Последваха остри критики в социалните мрежи, насочени основно срещу Пери и Санчес.
Иронизирайки Кейти Пери и твърденията ѝ, че този полет е огромна стъпка напред за човечеството и за жените, те подчертават, че полетът не е свързан по никакъв начин с феминизма и правата на жените, а е демонстрация на икономическо превъзходство и луксозен туризъм на свръх-богати хора.

Замърсяването, причинено от мисията, и отклоняването на вниманието от централни за жените въпроси като правото на аборт в САЩ, икономическото надмощие и полово базираното насилие, остават на заден план, докато медиите остават вторачени в “целувката” на Земята от Кейти Пери.
Феминистка ли е мисията и нейната цел беше ли да овласти жените?
Позицията на обществото, изразена в социалните мрежи, е ясна: това не е феминизъм, а изключителен разход и проява на икономическо надмощие под формата на “извънземно” преживяване за свръх-богати хора, които остават изолирани от социалните процеси и борбите на жените в собствената си страна.
Част от коментарите в социалните мрежи характеризират космическото пътуване на известни и богати жени като разделителна линия между “нормалния свят” и този на свръх богатите, като пътуването е не феминистки подвиг “в името на всички жени”, а една голяма стъпка за космическия туризъм, обещан от мултимилиардери технократи. В този смисъл пътуването на групата жени се вписва по-скоро в една патриархална и свръхконсуматорска среда, която няма нищо общо с интерсекционалността, равенството или правата на жените.
Докато акцентът остават популярните лица Кейти Пери, Лорън Санчес, донякъде журналистката и водеща Гейл Кинг и режисьорката Кериан Флин, насочваме вниманието ви към другите две жени, участвали в полета, които са се борили през целия си професионален път да бъдат част от историята на космическата наука и технология:
Айша Боу е авиокосмически инженер и предприемач, както и основател и главен изпълнителен директор на технологичната компания STEMBoard и образователната технологична компания LINGO.
Аманда Нгуен - предприемач и активистка за граждански права, пътешественик и изследователка в областта на био астронавтиката. Подлагането на сексуално насилие мотивира Аманда да се посвети на гражданския сектор и да създаде организацията Rise, неправителствена организация, занимаваща се с граждански права. Тя е и първата виетнамка, която е летяла в Космоса.
Луксът да се дистанцираш от средата и проблемите ѝ, впускайки се в скъпо космическо пътешествие и претендирайки, че това е “феминизъм”, който овластява жените, докато мълчиш за факта, че икономическата система и патриархалните догми ги потискат все повече, е проява на надмощие и сила. Така нуждите и борбите на обикновените жени биват изтикани в периферията за сметка на консуматорско поведение, икономическо надмощие и празни обещания за споделени напредък за жените.
Това, че екипажът е изцяло женски не го прави феминистки, а парадоксално го превръща в акт, крайно отдалечен от феминизма и нуждата повече от всякога от солидарност и гласност за истинските победи и ежедневни борби на жените.
Докато женската група, летяла в космоса, сама по себе си не е пример за феминизъм, има стотици жени астронавти, инженери и др., отдали живота си на науката и останали скрити или забравени, изолирани от работата им или уволнявани неправомерно: именно те носят феминистката “космическа” перспектива, от която имаме нужда. Достъпното феминистко знание трябва да включва тези примери и затова ви запознаваме с много малка част от тях:
Реа Седън - хирург и пенсиониран астронавт от НАСА, част от първата група астронавтки през 1978 г и извършила три полета с космическа совалка

Шанън Лусид - Американски биохимик и пенсиониран астронавт от НАСА, летяла е 5 пъти в космоса и е единствената американка, останала на руската космическа станция “Мир” през 1996г.

Джудит Ресник - софтуерен инженер, биомедицински инженер, пилот и астронавт на НАСА. Резник загива при катастрофата на космическата совалка Чалънджър. Летяла е 145 часа в орбита и е втората американка и първата еврейка, летяла в Космоса.

Автори: Катерина Георгиева и Камелия Ценева
Comments