Натискът за по-строги правила за момичета и жени от страна на правителството в Триполи предизвиква недоволство сред жените, правозащитни организации и активисти. Наблюдателите се опасяват, че правилата сигнализират връщане към авторитарните политики.
Администрацията на Либия в Триполи засилва усилията си „да отблъсне европейското влияние и да защити ислямските социални ценности”, като през декември нова „морална полиция” започна дейност.
Моралната полиция ще налага строги правила относно облеклото на жените на обществени места, включително задължаване на момичетата да носят воал или хиджаб от деветгодишна възраст. Жените вече няма да имат право да пътуват без мъж настойник и също така ще бъде забранено „неподходящото” поведение между жени и мъже на публични места.
„Либия не е място за лични свободи”, каза по-рано този месец Емaд Трабелси, министърът на вътрешните работи на правителството в Триполи, което е подкрепяно от ООН. Той също добави, че „тези, които търсят свобода, трябва да отидат в Европа”.
Тези думи предизвикаха недоволство сред младото население на Либия и по-специално сред жените в страната.
Дори преди въвеждането на новите правила, обявените политики вече насърчиха някои мъже да налагат по-стриктно облекло, споделят няколко жени пред DW. „Един мъж се приближи до мен и моя приятел и ме попита дали се придържаме към правилата за скромност”, съобщава 26-годишната Ясмин. „И без това бях с дълга пола. Но когато го игнорирах, той започна да ме заплашва и от тогава се страхувам да бъда на публични места.”
Зейнаб Тарба, известна либийска журналистка и телевизионна водеща, преживява подобна ситуация докато шофира. „Мъж шофьор ме засече и посочи към главата си, визирайки косата ми. Бях уплашена - този човек вярва, че има правомощията да ме държи отговорна”.
Правозащитни групи наричат новите политики „силно тревожни”
Правозащитни организации, като Human Rights Watch и Amnesty International, предупреждават, че тази политика отразяват „опасна ескалация на вече задушаващите нива на репресии” в Либия.
Басам Ал Кантар, изследовател на Amnesty за Либия, твърди, че „предложения за налагане на задължително забрадване на жени и момичета на възраст от девет години, ограничаване на контакта между мъже и жени и контролирането на личния избор на младите по отношение на прическите и облеклото им, са не само дълбоко тревожни, но и нарушават задълженията на Либия съгласно международното право”. Той добавя, че и други предложения, като изискването за разрешение от мъжки настойници за пътуване на жени и нарушаването на личната неприкосновеност чрез наблюдение, представляват явни нарушения на човешките права.
Националният комитет по правата на човека на Либия вече е подал жалба до главния прокурор срещу Ал-Трабелси. „Това е явно нарушаване на личните свободи”, казва Ахмед Хамза, председател на комитета. „Изявленията на министъра обиждат либийското общество и представляват наказуемо престъпление според закона”.
Опасения от възобновяване на злоупотребата с властта
Джалел Харчауи, експерт по сигурността в Северна Африка и сътрудник в Кралския институт за обединени служби в Лондон, споделя, че официалното въвеждане на морална полиция би дало на правителството „жестоки” правомощия да „улеснява арестите” без „формалността на правните процедури.”
Новата морална полиция, например, ще има право да затваря заведения, които не отговарят на новите разпоредби. „Днес някой критикува прическата ми, а утре може да ми наложи какво да нося”, казва пред DW Ахмед Каркум, 23-годишен студент. „Тези политики създават задушаваща среда, която ни кара да се чувстваме отчуждени в собствената си страна”.
Източник:
https://www.dw.com/en/libyas-new-morality-police-to-crack-down-on-womens-rights/a-70796537 Автор: Ислам Алатраш
Преводач: Златица Маркова
Σχόλια