top of page
vechernicamedia

Омагьосаният кръг на "перфектната кожа"

На психологическо ниво често ни казват, че „грижата за кожата е грижа за себе си” и че това е здравословно, част е от здравето, увереността и любовта към себе си. Данните обаче показват точно обратното. 


Виждат се все по-чести случаи на тревожност, свързана с външния вид, депресия, натрапчиви мисли, необмислено поведение, самонараняване и дори самоубийство. Всички тези неща са свързани с натиска за постигане на нереалистичните и надскачащи човешките стандарти за красота.


Няколко проучвания успяват да докажат връзката между емоционалните и кожните проблеми и тя не е малка. Скорошни данни показват, че 134 427 страдащи от акне в продължение на 15 години, са значително по-склонни да развият тежка депресия, отколкото контролната група с чиста кожа. 


(източник: Coveteur)


Индустрията за грижа за кожата до момента е спечелила $ 171,8 милиарда и се разраства бързо. Други проучвания доказват, че 99% от жените са склонни да инвестират огромно количество пари с цел качествени продукти и мигновени ефекти, а 75% от тях използват по 5 различни продукта в рутината си. Не е трудно да предположим как се отразява това на личните им финанси.


Общественият натиск също играе огромна роля в разходите на жените за красота. Това поколение израства в свят, в който външния вид е тясно свързан с успеха и социалното приемане. Натискът да изглеждаме по определен начин не е нов, но се засилва със социалните медии. Така младите осъзнават колко е „важно” да изглеждат привлекателни  както  онлайн, така и офлайн, a това ги тласка да инвестират в различни козметични продукти – от грим до грижа за кожата.


Психоложката София Чукас-Брадли прави проучване фокусирано над ефектите на социалните мрежи върху психичното здраве на подрастващите. Прави ѝ впечатление, че популяризирането на 15-стъпковите „скин кер” рутини, води до нарастване на тревожността и страха от стареене при младите. „Установихме, че колкото повече хората се опитват да променят себе си в стремежа си да се чувстват щастливи, толкова повече откриват, че нито са щастливи, нито удовлетворени.”


75% от жените използват грижа за кожата с цел предотвратяване на бръчки и петна по лицето, но едва 15% вярват, че има резултат налице.



(източник: Vice)


Тази мания за грижа на кожата е вредна за здравето и функционирането на телата ни. Уместно е да започнем да гледаме на нея като сериозно емоционално разстройство, защото в името на постигането на тази естетическа цел – „перфектната” кожа – ние всъщност нараняваме кожата и себе си си в дългосрочен план. Подобно на начина, по който много хранителни разстройства, са отговор на желанието да се въплъти естетическият идеал на обществото за „здраве”.


Много популярни съставки в грижата за кожата имат цел в клинични условия, когато има медицински проблем за решаване. Това, което прави модерната „скин кеър” култура, е да представи кожата ни като ежедневна медицинска криза, която се нуждае от лечение. Кожата ни обаче няма нужда от медицинска намеса всеки ден! Средният потребител не се нуждае от ежедневна лекарска намеса.


В интернет е пълно с информация за грижа за кожата, голяма част от която е написана от хора без научна подготовка – това може да доведе до злоупотреба с продукти и сериозни странични ефекти. С времето, съставките, използвани в продуктите за грижа за кожата, стават все по-концентрирани и рискът от неблагоприятни ефекти се увеличава.


(източник: Business Insider)


Според дерматоложката Кристен Уитни, тайната на ефективната грижа за кожата е реалистична и проста рутина, създадена с помощта на дерматолог. Тя предупреждава да се внимава с купуването на продукти онлайн, без направена консултация със специалист.


Козметичните компании умишлено използват нерегламентирани термини, за да опишат продуктите си и да изглеждат по-ефективни отколкото са. Около 70% от жените, полагащи грижи за кожата си, вярват, че съставките в продуктите им са от значение, но едва 20% четат съдържанието. Манията около съставките и „ползите” от голямото количество продукти не предполага рационално решение на проблема.


„Скин кеър” културата се е издигнала, за да заеме мястото на диетичната култура, умело рекламирана чрез социалните медии. Докато консумираме съдържание за това да обичаме и да сме позитивни към телата си, успяваме да пренесем тези фиксации върху кожата на лицето си. 


Жените не се борим години с непостижимите за средностатистическия човек стандарти за красота, за да може с поколенията те да се изместват от една част на тялото към друга. Следващият път, в който попаднете на „инфлуенсър”, предлагащ ви скъп продукт за грижа на кожата, замислете се – кожата ви наистина ли има нужда от този продукт, или вие имате нужда да задоволите вътрешното си желание за съвършенство.


Източници:




Превод: Иванжелина Трендафилова


Comments


bottom of page