top of page
  • Facebook
  • Instagram

Все повече жени в Япония „предпочитат” живот в затвора: избор или присъда?

  • Writer: vechernicamedia
    vechernicamedia
  • Apr 16
  • 3 min read

Застаряващото население на Япония се сблъсква с множество предизвикателства, като все повече възрастни хора избират затвора като спасение от самотата и бедността. Според данни на японското правителство, броят на затворниците над 65-годишна възраст се е умножил четворно между 2003 и 2022 г., като жените съставят по-голямата част от него. През 2022 г. над 80% от затворничките са били затворени за кражба. 


В женският затвор Точиги, намиращ се северно от Токио, застаряващото население отразява реалността на застаряващото население и навън. Според Такайоши Ширанга, служител в затвора, има хора готови да платят близо 30 хиляди йени (около 375 лв) на месец, за да живеят там завинаги.


Затворът осигурява на жените основни неща като храна, здравеопазване и грижи, които не могат да получат навън. Това го прави предпочитана алтернатива за тези, които се борят с финансова нестабилност. „Има хора, които идват тук, защото им е студено или защото са гладни“, обясни Ширанага.


източник: CNN
източник: CNN

А тези, които се разболяват, „могат да получат безплатно медицинско лечение, докато са в затвора, но след като напуснат, трябва да го платят сами, така че някои хора искат да останат тук възможно най-дълго.” Той също така отбелязва, че някои възрастни затворници предпочитат затворническата среда, тъй като тя предлага приятелство и стабилност. Изолацията и самотата, която много хора в Япония и основно възрастните, изпитват, също е голям фактор, който допринася за този проблем.  Жените в Точиги живеят зад решетките и трябва да работят във фабриките на затвора, но за някои но за някои това е по-приемливо от живота “на свобода”, в който нямат достъп до основни услуги и грижи.


Акийо, 81-годишен затворничка, излежаваща присъда за кражба от магазин, описва условията в затвора. „В този затвор има много добри хора”, каза тя. „Може би този начин на живот е най-стабилният за мен.” Акийо, затворена преди около 20 години за кражба, обяснява причините си да извърши повторно престъпление: живеейки с малка пенсия, изплащана на всеки два месеца, тя се е борила да покрие основни разходи. „Ако бях финансово стабилна и имах комфортен начин на живот, определено нямаше да го направя“, казва тя.


Повтарящото се лишаване от свобода е често срещано при някои възрастни жени. Някои хора извършват престъпления нарочно, за да бъдат хванати и затворени. Министерството на социалните грижи е признало необходимостта от по-добри системи за подкрепа за освободените затворници. През 2021 г. се съобщава, че възрастните затворници, които са получили подкрепа след освобождаване, са много по-малко склонни да извършат повторно престъпление. За да се справи с този проблем, правителството въвежда програми за ранна интервенция, центрове за обществена подкрепа и жилищни помощи за уязвими възрастни хора.


Министерството на правосъдието също е внедрило програми за затворнички, насочени към независим живот, възстановяване от пристрастяване и възстановяване на семейните отношения. Тези усилия обаче са изправени пред значителни предизвикателства поради застаряващото население на Япония. До 2040 г. правителството изчислява, че ще са необходими 2,72 милиона болногледачи, за да посрещнат нуждите на възрастните хора.


източник: Pulitzer Center
източник: Pulitzer Center

Женският затвор в Точиги адаптира съоръженията си, за да поеме нарастващия брой възрастни затворници. „Сега трябва да им сменяме памперсите, да им помагаме да се къпят, да ядат”, каза Ширанага. „В този момент се чувствамe повече като в старчески дом, отколкото затвор, пълен с осъдени престъпници.”


Затворът също така е наел затворници с квалификация за медицински сестри, за да помагат при грижите, като например Йоко, която получава сертификата си по време на предишна присъда, а сега помага на други затворници със задачи като къпане и обличане.


Япония продължава да е изправена пред предизвикателства, свързани със застаряващото население, включително нарастващи нива на бедност сред възрастните хора. 


Приблизително 20% от хората на възраст 65 и повече години живеят в бедност. Инициативите на правителството имат за цел да се справят с тези проблеми, но нарастващият брой на възрастните затворници подчертава необходимостта от допълнителни системни промени.


Социалната система не може да подсигури необходимите грижи на голям процент възрастни, самотни жени, които избират да се лишат от свободата си пред това да получат храна и медицински грижи. Тази изключително болезнена реалност и общество, което не може да се справи с подсигуряване на базисни нужди, кара жените да извършват немислими избори като този да предадат времето, свободата и желанията си в полза на основни човешки необходимости като хранителни продукти, подслон и медицинска грижа.


източник: Bloomberg
източник: Bloomberg

Немислимо е в 21 век 80% от възрастните жени, в която и да била точка на света, да са принудени да избират между свободата и комуналните грижи! Защо социалните и икономическите политики на правителството не предотвратяват този избор, а вместо това го правят неизбежен?


Източници:



Автор: Златица Маркова

 
 
 

Comments


bottom of page